H. Bok: Want to Understand Free Will? Don't Look to Neuroscience.
O. D. Jones: The End of (Discussing) Free Will.
M. S. Gazzaniga: Free Will Is an Illusion, but You're Still Responsible for Your Actions.
A. R. Mele: The Case Against the Case Against Free Will.
P. Bloom: Free Will Does Not Exist. So What?
P. Churchland: The Big Questions: Do we have free will?
P. Churchland: Is Determinism Self-Refuting?
T. Rees: Repetitious magic rituals are thought to be more effective.
T. O'Connor: Free Will.
J. Rachels: The Elements of Moral Philosophy. (fragment)
Closer to Truth: J. L. Schellenberg.
czwartek, 28 czerwca 2012
poniedziałek, 25 czerwca 2012
Czy to taki wielki problem, że wolna wola nie istnieje? (I)
J. Coyne: You Don't Have Free Will, "The Chronicle of Higher Education" 18.03.2011.
Anonimowy komentator zapytał ostatnio, co myślę o wolnej woli. Gdybym miał odpowiedzieć krótko, to powiedziałbym, że nie istnieje coś takiego. Co może być jednak – jak to bywa z jednozdaniowymi odpowiedziami na tego typu pytania – mylące.
Filozoficzny problem z wolną wolą polega na tym, że z jednej strony mamy bardzo silną i elementarną intuicję mówiącą, że w pewnych sytuacjach możemy dokonywać wyboru między różnymi rodzajami postępowania, a z drugiej wygląda na to, że nic w przyrodzie (na pewnym poziomie) nie dzieje się bez przyczyny i nie ma odstępstw od praw nią rządzących.
![]() |
Nawet Mózg z planety Arous nie mógł prawdopodobnie nic poradzić na determinizm. |
Kiedy weźmiemy, powiedzmy, jabłko i będziemy je upuszczać, to za każdym razem spadnie nam ono na ziemię, choćbyśmy nie wiem ile razy powtarzali próbę, zawsze zachowa się nam ono zgodnie z nieubłaganym prawem fizyki. Nie jesteśmy oczywiście w stanie wszystkiego na tym świecie przewidzieć, bo nie znamy wszystkich praw natury ani nie jesteśmy w stanie zebrać wszystkich potrzebnych danych i dokonać odpowiednich obliczeń, ale gdybyśmy, jak demon Laplace’a, te prawa znali i byli w stanie wszystko policzyć, to przyszłość nie miałaby tajemnic. Jesteśmy zbudowani z tej samej materii co spadające jabłka, a wszystkie nasze akty woli, decyzje itp. są ściśle zależne (nie wdając się w subtelności filozofii umysłu) od tego, co dzieje się w naszych mózgach. Wszystko, co dzieje się w mózgu, jest – tak jak wszędzie indziej w przyrodzie – regulowane przez te nieubłagane prawa.
Zdrowy rozsądek mówi, że nie da się tego poglądu (zwanego przyczynowym determinizmem) pogodzić z wolną wolą. Jedni z tych, którzy twierdzą, że się nie da (tzw. inkompatybilizm), odrzucają determinizm i stawiają na wolną wolę (tzw. libertarianizm, nie należy oczywiście mylić z politycznym libertarianizmem), drudzy odrzucają wolną wolę i stawiają na determinizm (tzw. twardy albo mocny determinizm).
Argumenty tych pierwszych wydają mi się dość rozpaczliwe; przypomina to upieranie się, że badania badaniami i geografia geografią, ale intuicja wyraźnie mówi, że Ziemia jest płaska. Chodzi zresztą najczęściej o bardziej lub mniej jawnych chrześcijan, którym wolna wola (rozumiana jako jakaś magiczna zdolność do przerywania łańcucha skutków i przyczyn) jest potrzebna do obrony różnych teologicznych koncepcji.
Są jeszcze tacy, którzy próbują ratować wolną wolę za pomocą mechaniki kwantowej. Mechanika kwantowa (czy raczej jedna z jej interpretacji) pokazuje, że świat nie jest taki znowu zdeterminowany. Po pierwsze jednak: nawet jeśli ta interpretacja jest prawdziwa, to dotyczy ona tylko świata na poziomie cząsteczek. Jabłka nie zaczną raz spadać, a raz nie, kiedy okaże się, że niedeterministyczna interpretacja mechaniki kwantowej jest bezspornie prawdziwa. Po drugie: do uratowania wolnej woli nie wystarczy uzasadnienie istnienia przypadkowości czy losowości wydarzeń w przyrodzie, tutaj nie chodzi o przypadkowe działania, ale o działania wybrane przez jakiś racjonalny podmiot spośród alternatyw.
Niektórzy dochodzą tutaj do wniosku, że to w ogóle jakiś pseudoproblem i że wolna wola to w ogóle wewnętrznie sprzeczna idea, jak kwadratowe koło, i jako taka niezależnie od prawdziwości determinizmu nie może istnieć. Ci natomiast, którzy wolą się trzymać determinizmu, lubią powoływać się na różne neurologiczne eksperymenty (najbardziej znane to te przeprowadzone przez Benjamina Libeta) sugerujące, że kiedy w głowie pojawia się świadomy akt woli, decyzja jest już wcześniej nieświadomie podjęta.
Jednak większość filozofów wbrew zdrowemu rozsądkowi twierdzi, że istnienie wolnej woli da się pogodzić z determinizmem (w mojej ulubionej ankiecie stwiedziło tak 59% filozofów; libertarianizm i brak wolnej woli uzyskały odpowiednio niecałe 14% i ponad 12%). Filozofom tym nie chodzi jednak o wolną wolę w znaczeniu magicznej zdolności do łamania praw natury i bardzo często trudno mi się dopatrzeć jakiegokolwiek sporu co do faktów między nimi a deterministami mówiącymi, że wolna wola nie istnieje. Po prostu jedni i drudzy co innego rozumieją przez „autentycznie wolny wybór”, czy „złudzenie wyboru”. Dla mnie po prostu bardziej naciągane i sprzeczne z potocznym rozumieniem pojęcia są definicje kompatybilistów.
Najbardziej interesujące w tym wszystkim jest oczywiście pytanie o to, co w takim razie z moralną odpowiedzialnością, prawem, karaniem, robieniem wyrzutów, obrażaniem się itd., czy to wszystko ma w ogóle sens, jeśli wolna wola nie istnieje, albo istnieje tylko w jakimś dziwnym sensie? O tym jednak dopiero w następnym odcinku.
czwartek, 14 czerwca 2012
Bez komentarza 31.05. - 13.06.2012
J. Corvino: Are Gay Parents Really Worse For Children? How a New Study Gets Everything Wrong.
P. Draper: A. Plantinga's Where the Conflict Really Lies: Science, Religion, and Naturalism (review).
G. Hochstetler: Christian to Agnostic: A Short Explanation.
T. Rees: In the US, belief in life after death is linked to belief in a just world and lower anxiety.
A. Grobler: Dokończenie wykładu nt pojęcia prawdy.
J. Vetulani: Rewolucja w anatomii mózgu.
A. Elżanowski: Biologiczne korzenie moralności.
Peter Singer on Hegel and Marx.
Philosophy Bites: Fiery Cushman on Moral Luck.
P. Draper: A. Plantinga's Where the Conflict Really Lies: Science, Religion, and Naturalism (review).
G. Hochstetler: Christian to Agnostic: A Short Explanation.
T. Rees: In the US, belief in life after death is linked to belief in a just world and lower anxiety.
A. Grobler: Dokończenie wykładu nt pojęcia prawdy.
J. Vetulani: Rewolucja w anatomii mózgu.
A. Elżanowski: Biologiczne korzenie moralności.
Peter Singer on Hegel and Marx.
Philosophy Bites: Fiery Cushman on Moral Luck.
niedziela, 10 czerwca 2012
Subskrybuj:
Posty (Atom)